Přejít k hlavnímu obsahu

Jižní Morava čte - 4. ročník se představuje …

Jižní Morava čte - 4. ročník se představuje …

 

kluci čtou v Hodoníně
 

 

Věděli jste, že v ČR klesá počet pravidelných čtenářů a snižuje se i počet přečtených knih na jednoho Čecha? Přitom 65 % dětí do 8 let stále považuje čtení za zábavný způsob trávení volného času. S postupujícím věkem však toto číslo klesá a mezi mládeží (15-19 let) je již polovina takových, kteří nečtou vůbec, protože je to prostě nebaví!

Kromě rodiny a školy je knihovna třetí nejdůležitější faktor ovlivňující rozvoj čtenářských návyků a proto i my pomáháme budovat vztah mezi dětmi a knihovnami na Jižní Moravě.

Již 4. rokem se nám daří, za finanční podpory Jihomoravského kraje, pořádat projekt Jižní Morava čte.  Do dnešních dnů se ho účastnilo bezmála 6 000 dětí a 2 000 dospělých. Do projektu se každoročně zapojuje okolo 60 knihoven regionu.

 V zapojených knihovnách probíhají různé besedy, čtenářské a filmové kluby, diskuse, vernisáže, výstavy, čtení pro nejmenší, setkání seniorů, autorská čtení, řemeslná odpoledne. Knihovníci se snaží podpořit v návštěvnících těchto akcí nejen zájem o čtení, ale i komunitní cítění a regionální sounáležitost.

Projekt provází tematická soutěž, která je určena pro děti od 4 do 15 let, pro jednotlivce i kolektivy. Děti mohou malovat, psát, nahrávat videa, vytvářet komiksy…. Důležité ale je, že tak mohou učinit pouze skrze „svou“ knihovnu.

Téma soutěže se volí s ohledem na významné události daného roku.  Letos veřejné knihovny v ČR slaví jubileum, a to dokonce 100leté. Díky prvnímu knihovnímu zákonu z roku 1919, který ukládal všem obcím založení a financování knihoven, má ČR dodnes nejhustší síť knihoven nejen v Evropě, ale dokonce na světě. 

Tématem soutěže, k oslavě zmíněného jubilea, je pro rok 2019 „Tajemství knihovny“.

 „Už teď se těšíme na psané příběhy či obrázky od dětí. Vždy nás mile překvapí, s čím vším děti přijdou,“ uvedla koordinátorka projektu Adéla Dilhofová.

 

  Sledujte nás na Facebooku

 

     Kontakt
     Mgr. Adéla Dilhofová
     telefon: 541 646 126
     e-mail: jiznimoravacte@mzk.cz

Kontaktujte nás