Přejít k hlavnímu obsahu

Vítězné práce - 7. ročník (2022)

7. ročník Jižní Morava čte

Již sedmým rokem se podařilo uskutečnit projekt Jižní Morava čte, který pomáhá rozvíjet čtenářskou gramotnost u dětí a mládeže. Projekt každoročně doprovází tematická soutěž, ve které je dán dětem prostor ke kreativnímu vyjádření aktuálního tématu - letos: „Co vypráví voda“. Vodu, jeden z přírodních živlů, děti zpracovávaly literárně i výtvarně. Téma bylo vybráno s ohledem na udržitelnost, ke kterému se vázali i další aktivity v knihovnách. V 55 zapojených knihovnách Jihomoravského kraje se konalo 163 akcí, kterých se zúčastnilo 3.611 dětí a 1.486 dospělých. Do krajského kola postoupilo 136 dětí a 32 kolektivů. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se konalo v prosinci 2022. K osvědčenému patronovi projektu, brněnskému malíři a ilustrátorovi Pavlu Čechovi se v letošním roce přidala i brněnská autorka knih pro děti a dospělé, Lucie Hlavinková. 

Vítězi soutěže Co vypráví voda, projektu Jižní Morava čte se v roce 2022 stali:

1. kategorie literární (2. - 3. třída)

1. místo - Štěpán Raštica: Příběh kapky Ferdy (Bílovice nad Svitavou)

2. místo - Filip Vašíček: Kouzelný medailon (Kyjov)

3. místo - Sofie Otoupalíková: Voda a zlý slon (Novosedly)

 

2. kategorie literární (4. - 5. třída)

1. místo -  Nela Pavelková: O holčičce a studni (Novosedly)

2. místo - Petr Šeďa: Kapka Jindřich (Voděrady)

3. místo - Lukáš Raška: Řeč vody (Vyškov)

 

3. kategorie literární (6. - 9. třída a nižší ročníky víceletých gymnázií)

1. místo - Eliška Hurbánková: Kapka (Brno, KJM Komín)

2. místo - Ameli Šabacká: Co vypráví voda (Brno, KJM Maloměřice)

3. místo - Lucie Šebestová: Co vypráví voda (Brno, KJM Bohunice)

 

4. kategorie poezie (pro účastníky ve věku 7 - 15 let)

1. místo - Ondřej Spáčil: Od kapičky k ohni (Kyjov)

2. místo - Veronika Klimešová: Déšť (Jevišovice)

                Veronika Konečná: Co vypráví voda (Bílovice nad Svitavou)

3. místo - Arthur Ešner: Život v proudu (Brno, KJM Komín)

 

5. kategorie volné tvorby (MŠ, 1. a 2. třída)

1. místo - Karel Funk: Kouzla vodní víly (Jaroslavice)

2. místo - Viktorie Grmelová: Znečištěné mořské dno (Zaječí)

3. místo - Kolektiv dětí: Mořský svět (Říčany u Brna)

                Kolektiv dětí: Pestrý a nebezpečný život pod hladinou (Viničné Šumice)

 

6. kategorie volné tvorby (3. - 5. třída)

1. místo - Nikol Osičková: Vodní paleta (Břeclav)

2. místo - Anna Pospíšilová: Nemocná voda (Brno, KJM Řečkovice)

3. místo - Anna Bočková (Letovice)

               Kolektiv dětí: Voda - kresba vlnek rytím (Kyjov)

 

7. kategorie volné tvorby (6. - 9. třída, včetně nižších ročníků víceletých gymnázií)

1. místo - Matěj Tichý: Co vypráví voda od Boskovic do Brna (Boskovice)

2. místo - Veronika Vlašínová: Příběh o 4 elementech / audiovizuální (Brno, KJM Řečkovice)

                Kolektiv dětí: Složila jsem vesla (Bílovice nad Svitavou)

3. místo - Sára Dytrtová: Co vyprávěla řeka Morava (Vyškov)

                Kolektiv dětí: Hra vln - kolážová fantazie na hudbu C. Debussyho (Ořechov) 

 

Speciální ocenění

Míla a Bětka Krytinářovi: Jmenuji se voda (Bílovice nad Svitavou)

 

 

 

 

slavnost

 

 

"Jižní Morava čte" vyhlásila sedmý ročník soutěže 

 

Moravská zemská knihovna (MZK) již tradičně s podporou Jihomoravského kraje a v kooperaci se zapojenými jihomoravskými knihovnami i tento rok organizuje další, už sedmý ročník soutěže pro děti a mládež v rámci projektu "Jižní Morava čte".  

Jeho cílem je rozvoj dětského čtenářství, ale také přiblížení knihoven jako míst, kde děti najdou nejen zábavu či hodnotné poznání, ale třeba i nové kamarády a příjemně strávený čas.

V knihovnách, které jsou do projektu zapojeny, bude pro návštěvníky z řad dětí, ale i jejich rodičů či prarodičů bohatý doprovodný program, jehož součástí budou např. besedy s autory, čtenářské a filmové kluby, diskuse, workshopy, vernisáže, čtení pro nejmenší, ale i autorská čtení pro dospělé.

Do soutěže, jejímž letošním tématem je „Co vypráví voda“, se mohou děti z jihomoravského kraje ve věku od 4 do 15 let začít hlásit od září a to buď ve svých velkých městských či malých, obecních knihovnách. Účastnit se mohou jako jednotlivci, nebo v kolektivech. Svůj talent a kreativitu mohou uplatnit ve třech hlavních disciplínách: literární, výtvarné nebo audiovizuální tvorbě.

K osvědčenému, několikaletému patronovi projektu, brněnskému malíři a ilustrátorovi tvorby pro děti Pavlu Čechovi se pro nadcházející ročník přidá brněnská autorka knih pro děti i dospělé, Lucie Hlavinková, která se na svoji patronaci velmi těší a k projektu říká: „Projekt Jižní Morava čte je podle mě skvělý v tom, že probouzí v dětech tvořivost, odstraňuje překážky, které by jí mohly bránit, a podporuje v dětech sebevědomí. Kreativita je mnohdy křehká a tímto projektem je o ni úžasným způsobem pečováno. Mám opravdu velkou radost, že po několika letech spolupráce se mi dostalo cti být jeho patronkou. Vidím v této činnosti velký smysl a potěšení zároveň.“

Vítězové v jednotlivých kategoriích z regionálního kola se následně utkají v kole krajském. Slavnostní vyhlášení těch úplně nejlepších z nich proběhne v prosinci ve dvou fázích tradičně v prostorách Hvězdárny a planetária Brno a brněnského Divadla Polárka.

Na slavnostním vyhlášení se setkají s patrony soutěže, budou oceněni diplomem a převezmou věcné dary z rukou ředitele MZK, Tomáše Kubíčka, který k projektu říká: „V sedmém ročníku se projekt Jižní Morava čte, stal už tradicí. Kdyby neměl podporu u návštěvníků knihoven, tak by už dávno zanikl. Že se tak nestalo, znamená, že aktivity spojené se čtením jsou stále konkurenceschopné v nabídce jiným možností, které děti mají. A to je pro mě jako pro duchovního otce projektu i jako pro ředitele knihovny uklidňující.“

V minulém roce se projektu zapojilo 49 moravských knihoven, které realizovaly 113 akcí v rámci doprovodného programu, kterého se účastnilo celkem 3 248 dětí a 676 dospělých.

Veškeré informace a novinky o projektu najdete na webu www.jiznimoravacte.cz nebo na facebookovém profilu https://www.facebook.com/jiznimoravacte/.

Kontaktujte nás